צרו קשר צרו קשר
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
077-4254962
פנו אלינו בדוא”ל:
פנו אלינו בדוא”ל:
office@hig-law.co.il

רוצים שנחזור אליכם בהקדם?

השאירו פנייתכם כאן

כמה עובדות שכדאי לדעת כדי לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים

 

בעלי עסק? מפעל? נכס גדול? קיבלתם הודעה על שינוי בגובה הארנונה? סבורים שחיובי הארנונה של בית העסק שלכם גבוהים משמעותית ממה שאתם אמורים לשלם? בנסיבות הללו, ישנן כמה עובדות שכדאי לדעת כדי לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים. מטבע הדברים, אף עסק איננו מעוניין לשלם לרשויות מעבר למה שהוא אמור לשלם. כאן מתעוררת השאלה: איך באמת ניתן לדעת כמה אנו צריכים לשלם? כדאי להעביר את חיובי הארנונה השנתיים לבדיקה מקצועית!

עורכי הדין גואטה, יצחק מסבירים שהנחת העבודה הבסיסית שלנו היא שהרשות המקומית פועלת בצורה תקינה ומאוזנת, ומעשיה לכאורה נכונים, מאחר וחלה עליה חובת שקיפות והגינות מוגברת. הנחה זו אף זוכה לחיזוק מצד המשפט המנהלי שקובע חזקת תקינות למעשה המנהל ומעביר את נטל ההוכחה לכתפי הנישום בארנונה.

 

"חזקת התקינות המנהלית"

משמעות של "חזקת התקינות המנהלית" נוגעת לכך שנקודת המוצא בדיון המשפטי היא שהרשות המקומית צודקת. אלא שנקודת המוצא הזו נחשבת לבעייתית מאחר והיא פותחת פתח לחוסר שקיפות מצד הרשויות במטרה להגדיל את החיובים. אחת הדוגמאות הקלסיות מתייחסת לאופן חישוב הארנונה לעסקים. מדובר לכאורה בנוסחה פשוטה שבה סכום הארנונה השנתי מחושב על פי מכפלת השטח בתעריף למ"ר. 

בפועל קיימים אינספור פרמטרים שמשפיעים על תחשיב הארנונה, החל מסיווג הנכס הספציפי על פי אופי השימוש בו, דרך שיטת החישוב של שטח הנכס וכלה בחלוקת התחום המוניציפלי לאזורי מס שונים עם תעריפים משתנים. מעבר לכך, לא אחת קורה שלגבי שימוש זהה בנכס, עשויות רשויות סמוכות לגבות תעריפים שונים עם הפרשי חיוב משמעותיים. ארנונה לעסקים ניתנת לא פעם בבדיקה מקצועית ונקיטה בהליך הנכון להפחתה משמעותית.

לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים

איך ניתן להפחית את גובה החיוב? 

סיווג הנכסים מבחינת פי הגדרת השימוש בהם עשוי להשפיע משמעותית על גובה הארנונה לעסקים. האפשרויות השונות לסיווג מופיעות בצו הארנונה של כול רשות מקומית שבה הנכס נמצא. במידה ועוסקים בנכס במלאכת כפיים (מפעלי יצור למיניהם, מתפרות, בתי דפוס, נגריות וכן הלאה), רשויות מקומיות נוהגות לסווגו בסיווג כללי (מבנים שאינם משמשים למגורים) או כשימוש ל- "מתן שירותים" שאז המשמעות היא תעריף חיוב המקסימלי שקיים בצו הארנונה של אותה הרשות. 

הגדרה נכונה של השימוש בנכס בקטגוריה של "תעשייה" או "מלאכה" יכולה להפחית את החיוב במחצית. לעניין שיטת החישוב של שטח הנכס, ישנן רשויות ששיטת חישוב השטח הוא נטו (שטח רצפה בלבד), בעוד שרשויות אחרות כוללות בתחשיב הכללי גם את שטח הקירות וגם את החלק היחסי בשטח הרכוש המשותף (חדרי המדרגות, מעברים, לובי וכדומה), מה שעשוי ליצור הבדלים משמעותיים. המציאות מראה שגובה הארנונה לתשלום איננה גזירת גורל, והסתייעות בגורמי מקצוע המתמחים בתחום יכול לא פעם להוזיל משמעותית את החיוב.

לעיתים נדרש לבצע מדידה של הנכס מצד הנישום שכן הרשות נוטה למדוד הכל, גם שטחים שאינם בהכרח נחשבים כשטחים מבונים כדוגמת סככות, מבנים ניידים, שטחים משותפים וכיוצ"ב

מומלץ להעביר את שומת הארנונה השנתית של העסק לבדיקה מקצועית!