צרו קשר צרו קשר
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
077-4254962
פנו אלינו בדוא”ל:
פנו אלינו בדוא”ל:
office@hig-law.co.il

רוצים שנחזור אליכם בהקדם?

השאירו פנייתכם כאן

כמה עובדות שכדאי לדעת כדי לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים

 

בעלי עסק? מפעל? נכס גדול? קיבלתם הודעה על שינוי בגובה הארנונה? סבורים שחיובי הארנונה של בית העסק שלכם גבוהים משמעותית ממה שאתם אמורים לשלם? בנסיבות הללו, ישנן כמה עובדות שכדאי לדעת כדי לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים. מטבע הדברים, אף עסק איננו מעוניין לשלם לרשויות מעבר למה שהוא אמור לשלם. כאן מתעוררת השאלה: איך באמת ניתן לדעת כמה אנו צריכים לשלם? כדאי להעביר את חיובי הארנונה השנתיים לבדיקה מקצועית!

עורכי הדין גואטה, יצחק מסבירים שהנחת העבודה הבסיסית שלנו היא שהרשות המקומית פועלת בצורה תקינה ומאוזנת, ומעשיה לכאורה נכונים, מאחר וחלה עליה חובת שקיפות והגינות מוגברת. הנחה זו אף זוכה לחיזוק מצד המשפט המנהלי שקובע חזקת תקינות למעשה המנהל ומעביר את נטל ההוכחה לכתפי הנישום בארנונה.

 

"חזקת התקינות המנהלית"

משמעות של "חזקת התקינות המנהלית" נוגעת לכך שנקודת המוצא בדיון המשפטי היא שהרשות המקומית צודקת. אלא שנקודת המוצא הזו נחשבת לבעייתית מאחר והיא פותחת פתח לחוסר שקיפות מצד הרשויות במטרה להגדיל את החיובים. אחת הדוגמאות הקלסיות מתייחסת לאופן חישוב הארנונה לעסקים. מדובר לכאורה בנוסחה פשוטה שבה סכום הארנונה השנתי מחושב על פי מכפלת השטח בתעריף למ"ר. 

בפועל קיימים אינספור פרמטרים שמשפיעים על תחשיב הארנונה, החל מסיווג הנכס הספציפי על פי אופי השימוש בו, דרך שיטת החישוב של שטח הנכס וכלה בחלוקת התחום המוניציפלי לאזורי מס שונים עם תעריפים משתנים. מעבר לכך, לא אחת קורה שלגבי שימוש זהה בנכס, עשויות רשויות סמוכות לגבות תעריפים שונים עם הפרשי חיוב משמעותיים. ארנונה לעסקים ניתנת לא פעם בבדיקה מקצועית ונקיטה בהליך הנכון להפחתה משמעותית.

לחסוך בתשלומי ארנונה לעסקים

איך ניתן להפחית את גובה החיוב? 

סיווג הנכסים מבחינת פי הגדרת השימוש בהם עשוי להשפיע משמעותית על גובה הארנונה לעסקים. האפשרויות השונות לסיווג מופיעות בצו הארנונה של כול רשות מקומית שבה הנכס נמצא. במידה ועוסקים בנכס במלאכת כפיים (מפעלי יצור למיניהם, מתפרות, בתי דפוס, נגריות וכן הלאה), רשויות מקומיות נוהגות לסווגו בסיווג כללי (מבנים שאינם משמשים למגורים) או כשימוש ל- "מתן שירותים" שאז המשמעות היא תעריף חיוב המקסימלי שקיים בצו הארנונה של אותה הרשות. 

הגדרה נכונה של השימוש בנכס בקטגוריה של "תעשייה" או "מלאכה" יכולה להפחית את החיוב במחצית. לעניין שיטת החישוב של שטח הנכס, ישנן רשויות ששיטת חישוב השטח הוא נטו (שטח רצפה בלבד), בעוד שרשויות אחרות כוללות בתחשיב הכללי גם את שטח הקירות וגם את החלק היחסי בשטח הרכוש המשותף (חדרי המדרגות, מעברים, לובי וכדומה), מה שעשוי ליצור הבדלים משמעותיים. המציאות מראה שגובה הארנונה לתשלום איננה גזירת גורל, והסתייעות בגורמי מקצוע המתמחים בתחום יכול לא פעם להוזיל משמעותית את החיוב.

לעיתים נדרש לבצע מדידה של הנכס מצד הנישום שכן הרשות נוטה למדוד הכל, גם שטחים שאינם בהכרח נחשבים כשטחים מבונים כדוגמת סככות, מבנים ניידים, שטחים משותפים וכיוצ"ב

מומלץ להעביר את שומת הארנונה השנתית של העסק לבדיקה מקצועית!

 

הפחתת חיובי ארנונה לעסקים

לעסק יש לא מעט הוצאות ואם הוא עסק פיזי ולא וירטואלי, יש לו עוד הרבה יותר. הוא צריך לרכוש סחורה, לשלם לעובדים, לשלם על שכירת המקום, תשלומי חשמל ומים, ויש לו גם את תשלומי הארנונה. תשלומי ארנונה יכולים להיות גבוהים מאוד ומעיקים על מאזן ההוצאות – הכנסות בעסק, והפחתה שלהם יכולה להיות משמעותית עבורו. לכל עסק יש את הסיווג הספציפי שלו ולא דומה בנק למפעל כמו שעסקים מסוגים נוספים לא דומים לאחרים וההוצאות על חיובי ארנונה לעסקים יכולות להגיע גם לאלפי שקלים מה שיפגע בכדאיות של העסק. אז מה עושים? מנסים להפחית את התשלומים עד כמה שאפשר ונעזרים בעורך דין מקצועי בתחום הזה.

ארנונה לעסקים בהתאם להגדרות ולפעילות

למה אתם צריכים עורך דין מקצועי שיסייע לכם עם ארנונה לעסקים? כי אם אתם לא מכירים את נבכי החוקים הרלוונטיים, אתם עלולים לשלם לא מעט. יש כפי שציינו סיווגים ספציפיים ולכל סיווג יש את התעריף שלו. יש לא מעט עסקים שההגדרה שלהם יכולה להיות כזו או אחרת, וההכרעה באיזה סיווג הם יהיו תהיה קריטית לאורך שנים. בנוסף, לכל רשות יש את התעריפים שלה ולפעמים יהיה עדיף לעסק להעתיק את מיקומו על מנת ליהנות מתשלום מופחת. כל אלו צריכים בירור מעמיק ולא פעם גם ביטול חיובים רטרואקטיביים ואת כל אלו עורך דין מקצועי יעשה.

ביטול חיובים רטרואקטיביים

לא פעם יש חיובים רטרואקטיביים של ארנונה לעסקים. אלו חיובים שיכולים לנבוע מאי הצהרה על פתיחת עסק, משינוי בפעילות שלו או מסיבות אחרות. לא פעם בעל העסק יודע שהוא מחויב לשלם הרבה יותר ממה שהוא צריך אבל לבד הוא לא יוכל לפעול ולהציג את טענותיו. בדיוק בשביל זה יש עורכי דין לכל מה שנוגע לארנונה לעסקים, ומשרד כמו "משרד עורכי דין גואטה יצחק" הוא בדיוק המשרד שאתם צריכים על מנת להיחלץ מצרה מיידית כמו גם בשביל להפחית תשלומים עתידיים. בסופו של דבר התועלת תעלה פי כמה על העלות כי תחסכו המון כסף ממה שהייתם עשויים לשלם או ממה שתשלמו בעתיד.