צרו קשר צרו קשר
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
077-4254962
פנו אלינו בדוא”ל:
פנו אלינו בדוא”ל:
office@hig-law.co.il

רוצים שנחזור אליכם בהקדם?

השאירו פנייתכם כאן

המדריך המלא: הפחתת חיובי ארנונה

 

מעוניינים לשאול בנוגע להפחתת חיובי ארנונה? משרד עורכי הדין גואטה, יצחק מסביר שהארנונה מהווה מס המוטל מטעם הרשות המקומית על מחזיק בנכס במטרה לממן את מכלול השירותים שמחויבת הרשות לספק לתושביה. 

סוגי הנכסים המחויבים בארנונה הם בניינים, קרקע תפוסה ואדמה חקלאית, זאת בהתאם לסיווגים ותתי סיווגים האינדיבידואליים לכל רשות ורשות. שומת הארנונה הנה שנתית ונוגעת לתקופה שחלה ב- 1 בינואר ועד ל-31 בדצמבר בכול שנה. 

החיוב נקבע על פי מכפלת שטח הנכס בתעריף, אך שיטת המדידה של שטח הנכס עשוי להשתנות מרשות לרשות. ישנן כמה דרכים להפחתת חיובי ארנונה ולצורך זה מומלץ להסתייע בעורך דין המתמחה בתחום.

המדריך המלא: הפחתת חיובי ארנונה

פרק הזמן שבו ניתן להגיש השגה לגבי החיוב 

שומת הארנונה השנתית נשלחת בדרך כלל במהלך החודשים דצמבר וינואר. לעיתים נשלחת שומה גם במהלך השנה כאשר הרשות מעדכנת את נתוני החיוב ביוזמתה עקב סקר או ביקורת בנכס. בעניין זה, חשוב להבהיר שממועד קבלת שומת הארנונה השנתית יכול הנישום בתוך 90 ימים להגיש השגה בנדון. איחור בהגשת ההשגה יגרום להפיכת השומה לחלוטה, שאז תידרש המתנה עד לשנה העוקבת בטרם הגשת השגה. 

כמו כן, הבדיקות להפחתת חיובי ארנונה מתייחסות לצו הארנונה של הרשות המקומית בה ממוקם הנכס, תוך בחינת השינויים שנעשו בצו הארנונה ובדיקת חוקיותן. באופן כללי, ישנן כמה אפשרויות להפחתת חיובי ארנונה כשעיקריות שבהן בוחנות את סיווג הנכס, אופן השימוש בו והשטח שנקבע לחיוב. יצוין שהרשויות המוניציפליות אינן חפות מטעויות ולא אחת קורה ששטח הנכס בפועל קטן משמעותית משטח הנכס המחויב.

 

סיווג הנכס והשטח שלפיו נקבע החיוב

לצורך זה, יש לבדוק את שטח הנכס הרשום בנוסח הטאבו ולוודא שהוא זהה לשטח המופיע בחיוב הארנונה. במקרה של פער משמעותי, ניתן לבקש מהרשות לבצע מדידה חוזרת על ידי מודד מטעמה (כרוך בתשלום) או לשכור את שירותיו של מודד מוסמך. 

בדיקת סיווג הנכס היא סוגיה הרלוונטית להפחתת חיובי ארנונה במגזר העסקי. בשומת הארנונה מופיע הסיווג שלפיו מחויב הנכס בהתאמה אל התעריף שאליו הוא משויך. הסיווג נקבע לפי אופי השימוש שנעשה בנכס, ומכיוון שההפרשים בין התעריפים השונים עשויים להיות משמעותיים מאד, כדאי לוודא שהסיווג תואם את הפעילות הנעשית בנכס. 

בדיקות נוספות קשורות לסטטוס הנכס ומצבו הפיסי (נכס ריק, נכס במצב מעטפת או נכס בשיפוצים), וזכאותו של הנישום מבחינת מצבו אישי להנחה או לפטור מתשלום הארנונה (קשישים, נכים, ניצולי שואה, סטודנטים, חיילים וכן הלאה).

בדיקה נכונה של חיוב הארנונה ומיצוי מיטבי של ההנחות על פי דין יכולה להיעשות על ידי עורכי דין המתמחים בסוגיה מנהלית זו. טיפול לא נכון עלול לגרום לאיחור מועדים או להעלאת טענות חסרות שעלולות לפגוע בסיכויי קבלת ההשגה או ההנחה המתאימה בנסיבות העניין.

בדיקה ראשונית של חיוב ארנונה לבחינת פוטנציאל הפחתת ארנונה אינה כרוכה בתשלום.