צרו קשר צרו קשר
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
077-4254962
פנו אלינו בדוא”ל:
פנו אלינו בדוא”ל:
office@hig-law.co.il

רוצים שנחזור אליכם בהקדם?

השאירו פנייתכם כאן

התיישנות חוב ארנונה, מה חשוב לדעת

 

רבים יודעים היטב כי המונח המשפטי "התיישנות" עולה על הפרק בהתדיינויות רבות בבתי המשפט. חשוב לדעת שלא רק בטענות מול בית המשפט, עלולה לחול עילת ההתיישנות. לעסקים, ולמעשה אף לאנשים פרטיים, עשויה העילה הזאת להיות משמעותית, גם באם מגיע דרישה לתשלום הארנונה. מה חשוב לדעת לגבי התיישנות חוב ארנונה, נסביר להלן ונראה למי אפשר לפנות אם לפתע מגיע חיוב מאוד ישן. 

 

התיישנות חוב ארנונה, המסגרת הנורמטיבית

על רשות מקומיות ככל רשות מנהלית חלה חובה לפעול בתום לב ולהודיע לנישום על הטלת חיוב בארנונה. במצבים מסוימים, שעליהם נצביע, עיריות נאלצו למחוק חובות משום שלא ביצעו את המוטל עליהם בהיבט מנהל תקין. מצד שני, אם בוצעו צעדים מסוימים, בהחלט יתכן שגם חובות "ישנים" יהיה צורך להסדיר. 

 

מהי תקופת ההתיישנות המקובלת 

תקופות התיישנות חוב ארנונה עומדת על 7 שנים. כלומר, אם נמצא חוב שהתגבש למעלה מ7 שנים, לא ניתן יהיה לגבות אותו. כלומר רשות מקומית לא יכולה פתאום "להיזכר" שפלוני, אלמוני או בעל עסק זה או אחר, אמור לשלם עשרות אלפי שקלים או יותר, מלפני שנים רבות. בדרך כלל רשויות נזכרות בחובות ישנים במעמד שינוי סטטוס בנכס (מכירה או שינוי חזקה).

 

התיישנות חוב ארנונה, מה חשוב לדעת

מה צריך להוכיח כדי שתהיה התיישנות 

כדאי שתהיה התיישנות, יש צורך להוכיח כי לא הובאה לידיעת הנישום העובדה שקיים חוב. במילים אחרות, אם עירייה לא הגישה דרישה לתשלום חוב, עליה לשאת באחריות על דבר זה. יחד עם זאת, אם הוצאה דרישת תשלום לחייב וזה נמנע מלשלם, יהיה קשה להוכיח כי חלים בנסיבות העניין דיני התיישנות ביחס לחוב ארנונה. 

 

מה עושים אם יש חילוקי דעות 

בין רשות מקומית לבין מי שהוצאה לו דרישת תשלום בגין חוב ישן, עשויה להתגלע מחלוקת קשה. המחלוקת יכולה להתייחס לעצם עקרון החיוב או לגובה הסכום הנדרש. קיימת מחלוקת מול רשות מקומית בעניין חובות ארנונה או אופן חיוב הארנונה? פנו למשרד עורכי דין גואטה יצחק. הפחתת חיובים, הסדרת חובות, ייצוג ומענה מול הרשויות. אנו מייצגים בבתי המשפט ובאינסטנציות הקיימות בתוך הרשות המקומית (מנהל ארנונה, ועדת ערר).