צרו קשר צרו קשר
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
077-4254962
פנו אלינו בדוא”ל:
פנו אלינו בדוא”ל:
office@hig-law.co.il

רוצים שנחזור אליכם בהקדם?

השאירו פנייתכם כאן

האמנם חיוב רטרואקטיבי בארנונה הינו תקין?

 

מיסים עירוניים, דהיינו ארנונה והיטלים נוספים, מהווים למעשה מערכת סבוכה ומורכבת של מיסוי, על בסיס כללים, תקנות וסייגים ענפים. לא די בכך שלפעמים ישנה אי הסכמה אודות מהות הנכס והגדרתו, לעתים אף אין הסכמה לגבי שטח הנכס המוגדר (המשפיע על החיוב) מה שגורם למצב משונה. העסק מקבל פתאום חיוב רטרואקטיבי בארנונה. האם זה תקין, האם אפשר להתנגד ומדוע בכלל קורה מצב שכזה?

 

חיוב רטרואקטיבי בארנונה, תקין או לא תקין 

מבחינה תיאורטית, חיוב רטרואקטיבי בארנונה, כלומר הגדלה של חיוב עבור שנים קודמות איננו דבר תקין. מרגע שנקבעה ארנונה מסוימת, הרי שהחייב נערך לביצוע תשלום הידוע לו. יש לעשות הכל על מנת להימנע מתיקונים ושינויים. יחד עם זאת, רשות מקומית עשויה להציג נתונים אשר מצדיקים את החיוב הרטרואקטיבי. לדוגמא, אם התגלו פרטים חדשים על אופי הנכס או על אופי השימוש בו. כמו כן, באם הסתבר לרשות כי נגבתה ארנונה המבוססת על שטח קטן מדי, שלא תואם מדידה עדכנית, או אז ישלח חיוב מתוקן. 

 

חיוב רטרואקטיבי בארנונה | גואטה, יצחק - משרד עו

שאלת תום הלב – שאלה מרכזית 

במציאות, טעויות קורות וטעויות אפשר לתקן. אבל, גם אם בעל נכס חויב בעבר בארנונה בצורה שגויה, לא תמיד צריך לקבל את החיוב הרטרואקטיבי בהבנה. קיימת כאן שאלת תום הלב או האחריות. כלומר, האם החייב ידע על כך שהחיובים הישנים תקינים או לא תקינים. האם הוסתרו פרטים מהרשות (למשל תוספת בניה שלא דווחה או שינוי בנכס שלא דווח). אם הרשות המקומית ידעה או שהיה עליה לדעת מתי חיוב ישן איננו מדויק, בהחלט יתכן שבית המשפט יבטל חיוב רטרואקטיבי. 

 

למי פונים אם מקבלים חיובים רטרואקטיביים בארנונה 

אם קיבלתם חיוב רטרואקטיבי בארנונה, כדאי לפנות לעורך דין המתמחה במיסוי עירוני. עורך דין המכיר היטב את התחום הזה, הבקיא בעתירות מנהליות והגשת התנגדויות לחיובים, ביטול הגדלת ארנונה או חיוב רטרואקטיבי. משרד עורכי דין גואטה יצחק מעמידים לרשותכם צוות בכיר של עורכי דין, בעלי ניסיון רב במיסים עירוניים, ארנונה והיטלים אחרים.